Reflektory wykonane częściowo lub w całości w technologii LED zaczynają być bardziej powszechne we współczesnych samochodach . Lampy są coraz ładniejsze wizualnie jak i coraz bardziej zaawansowane technicznie. Lampy LED wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym przeszły długą drogę w bardzo krótkim czasie. Temat ogólnej wydajności technologii LED jest nadal dyskusyjny, nie ma wątpliwości, że diody LED wkrótce staną się doskonałym źródłem światła wypierając dotychczas znane technologie . Już teraz lampy LED używane są do oświetlania drogi przed autem , lampy tylne już od dawna wykonane są w całości w oparciu o LED . Takie oświetlenie świetnie nadaje się do oświetlenia wnętrza pojazdu .
Nie będę pisał o technologii laserowej - pomimo faktu , że po drogach poruszają się samochody z takimi lampami, ponieważ ta technologia jest jeszcze cały czas rozwijana i daleka droga do tego aby stała się nurtem przewodnim
Kiedy się przyglądamy czołowym producentom samochodów - można zauważyć charakterystyczny styl oraz różnego rodzaju technologie.
Lampy LED dzielimy na
1. soczewkowe - czyli takie - gdzie strumień światła przechodzi przez soczewkę która odpowiednio profiluje wiązkę światła. Soczewki z uwagi na swoją budowę mogą pełnić rolę świateł mijania , świateł drogowych lub są też takie jak soczewki Bi-LED firmy Koito które są wyposażone w ruchomą przesłonkę sterowaną elektromagnesem i pełnią obie funkcję . Podczas kiedy soczewka jest w trybie świateł mijania, strumień światła jest przysłonięty przez ruchomą przesłonkę. Po włączeniu świateł drogowych elektromagnes przewraca przesłonkę co sprawia , że strumień światła jest dużo wyższy.
2. lampy bez soczewki gdzie strumień światła odbity jest jedynie od lustra które nadaje kształt wiązce światła . W takich lampach funkcje świateł mijania i drogowych pełnią dwie oddzielne i niezależne diody.
LED-owe projektory stają się coraz bardziej kompaktowe, co sprawia, że modernizacja reflektorów w starszych autach dla coraz większego grona "zapaleńców" staje się prostszym zadaniem. Na świecie powstało sporo firm - kilka z nich jest w naszym kraju - które w pełni profesjonalny sposób zajmują się budowaniem lub przerabianiem starych lamp. Projektor Koito jest pionierem tej tendencji. To właśnie na bazie tej soczewki powstają niepowtarzalne lampy zbudowane na indywidualne zamówienia wymagających klientów.
soczewki typu Bi-LED produkcji Koito Japan
technologia pozwala teraz za pomocą jednego projektora z jedną diodą realizować światła mijania oraz drogowe z niespotykaną jakością
Większość przeróbek reflektorów na LED wykonywana jest właśnie w oparciu o te soczewki nie tylko ze względu na wygodę i prostotę , ale głównie dlatego , że są to jedne z lepszych soczewek LED-owych.
Poniżej porównanie światła z lamp Toyoty Prius wyposażonych w soczewki Bi-LED Koito oraz wykonane w innej technologii światło z lamp BMW :
Pomijając względy prawne - które cały czas są kwestą dyskusyjną - coraz więcej kierowców przerabia lampy na LED-owe aby zwiększyć komfort prowadzenia pojazdu po zmroku . Część osób podąża za trendami, modą , nowinkami i poprostu chcą mieć takie lampy z samej chęci posiadania :-)
Montując soczewki Bi-LED Koito raz na zawsze zapominamy o wymianie żarówek , wypalaniu się lustra soczewki czy też awarii przetwornic lub innych modułów - bo konkretnie ta soczewka nic takiego nie posiada.
Jak na wstępie pisałem technologia związana z coraz lepszym oświetleniem drogi jest cały czas rozwijana i mocno ewaluuje. Przykładem jest reflektor w nowym Chevrolet Traverse . Został on stworzony przez firmę motoryzacyjną o nazwie Magna International z Kanady. Wyszukiwanie patentów ujawnia, że w 2009 r. Złożyli patent UE na projektor "D-Optic" który zawiera 3 pionowe soczewki optyczne do kształtowania światła LED w odpowiedni, niski i wysoki wzór wiązki.
Już na tym przykładzie widać ogromny skok jeśli chodzi o miniaturyzacje w stosunku do soczewek jakie znamy.
Z niecierpliwością czekam aż lampa trafi na testy - na-pewno już niedługo więcej napiszemy na ten temat.